Kedvesség: az apró gesztus, amely hegyeket mozgathat meg
Do not be a c*nt please
Imádok nevetni, rámosolyogni akár arra is, akit nem ismerek. Nincs oka, nem akarok senkitől semmit, egyszerűen jön, anyukámra emlékszem így, kedves volt és rendkívül segítőkész. Elkeserít, amilyen mentális állapotban vagyunk, ahogyan a hétköznapok mindünket bedarálnak olyan mélyre, ahol a frusztráció gonosz törpéje lakik és ahonnan az offline és az online térben való mocskolódás jön csak ki. Meggyőződésem, hogy ennél többek vagyunk és nem kell súlyos milliókat elkölteni ahhoz, hogy a személyes körülmények ellenére is jobbá tegyük a napunkat vagy másét. Nem vagyok kivétel én sem,vannak rossz napjaim szép számmal, DE hitet teszek a fejlődés mellett.
Nézzük meg miért van ekkora ereje a kedvességnek? Miért érdemes minden nap gyakorolni, akár a legapróbb gesztusok szintjén is?
A kedvesség pszichológiája
Tudtad, hogy az agyunk valósággal jutalmat kap, amikor kedvesek vagyunk másokkal? Neurológiai kutatások kimutatták, hogy amikor segítünk valakin, vagy egy kedves gesztust teszünk, az oxitocin nevű hormon szabadul fel, amely a kötődésért és a jó közérzetért felelős. A kedvesség tehát nemcsak a másik ember számára ajándék, hanem nekünk is: csökkenti a stresszt, javítja a hangulatot, és hosszú távon még az egészségünkre is jó hatással van.
És itt jön a lényeg: nem kell, hogy hatalmas, grandiózus gesztus, nem kell túltolni. Elég egy mosoly, egy apró figyelmesség – például, ha megkérdezed a szomszédnénit hogy van, vagy ha előre engedsz valakit a sorban vagy magyar viszonyokra optimalizálva, szerintem már az is elég lehet, ha nem lököd fel az előtted állót, nem tolod a sarkára a kosarad vagy megvárod a boltban, hogy az előtted álló elpakoljon.
Hogyan gyakorolhatjuk a kedvességet nap mint nap?
1. Kezdd kicsiben, de kezdd ma
Nem kell megvárni, hogy „megérjen az idő” a kedvességre. Ha reggel elmész a boltba, köszönj mosolyogva a pénztárosnak. Ha az utcán sétálsz, intsd oda a szomszédot. Ezek az apró lépések azonnali hatással vannak, és mindkettőtök napját jobbá teszik.
2. Hagyj magad után egy kedves üzenetet
Ez lehet egy cetli a hűtőn a párodnak, egy bátorító email a munkatársadnak, vagy akár egy kedves megjegyzés a közösségi médiában. A szavaknak hatalmas erejük van – használd őket jótékonyan!
3. Adj időt másoknak
Sokszor a legnagyobb kedvesség, amit adhatunk, az idő. Hallgasd meg a barátodat, ha mesélni akar, vagy tölts el pár percet a gyerekeddel úgy, hogy közben félreteszed a telefont. Az idő ajándéka felbecsülhetetlen.
4. Cselekedj „láthatatlanul”
Vannak olyan kedvességek, amelyekért soha nem kapunk köszönetet – és talán ez a legszebb bennük. Segíts valakinek névtelenül, vagy támogass egy jó ügyet anélkül, hogy bárki tudna róla. Az igazi kedvesség önzetlen.
Az egyik kedvenc idézetem ezzel kapcsolatban Mel Robinstól származik, aki egy beszédében megjegyezte: „A kedvesség az egyetlen befektetés, amely garantáltan megtérül. Nemcsak a másik ember nyer vele, hanem te is. És ami még fontosabb: a világ egy picit jobb hely lesz általa.”
A kedvesség egyszerre egyszerű és mégis mélyen átalakító. Nem kerül pénzbe, nem kell hozzá különleges tehetség, csak egy kis odafigyelés. És ami a legszebb benne? Az, hogy amikor kedves vagy, nemcsak a másik ember napját teszed szebbé, hanem a sajátodat is.
Kezdd ma – egy mosollyal, egy jó szóval, egy apró figyelmességgel. És figyeld meg, hogyan változik körülötted a világ.
Ölelések
BMW