21 nap múlva karácsony!!!! de addig....

Hogyan őrízzük meg a józaneszünket a karácsonyi készülődés során?  

Ingyenes stockfotó amulett, bogyók, csináld magad témában Stockfotó

 

A karácsony az év legvarázslatosabb időszaka lehet, ugyanakkor kétségkívül az egyik legstresszesebb is. A karácsonyhoz való viszonyulásom elég változó, néha csupán szükséges rossznak tartom és inkább vagyok grinch, máskor pedig beleengedem magam abba, hogy karácsonykor bizony varázslat van, fények, finom ételek és öröm. Odavagyok a fényekért, odavagyok azért, hogy az évnek ennek a szakaszában legalább 24 óra erejéig azt érzem, hogy az emberek lelke igenis tele van szeretettel és van remény arra, hogy meghaladjuk önmagunkat és „egyként” kezdjünk gondolkodni. Na de utópisztikus elképzelések helyett vissza a valósághoz. Miközben a gyönyörű fények, az illatos sütemények és a baráti/családi összejövetelek és a „mennyből az angyal” hívogatnak, a háttérben ott lappang a sokak által ismert nyomás: megfelelni az elvárásoknak, időre elvégezni minden teendőt, és még a költségeket is kordában tartani. Észrevetted már, hogy ahelyett, hogy élveznéd a pillanatokat, inkább azon aggódsz, hogy minden tökéletes legyen? Ne aggódj, nem vagy egyedül. Ez a poszt reményeim abban segít, hogy a karácsonyi stressz helyett az ünnep igazi örömeire koncentrálj. 

 

Miért feszültségforrás a Karácsony?

Karácsony idején sokakban felmerül az az érzés, hogy egyszerre kell mindennek tökéletesnek lennie. Az ajándékvásárlás, az ünnepi menü megtervezése, a családi programok összehangolása, mindehhez pedig a pénzügyi nyomás hozzáadása könnyen túlterhelő lehet. Az elvárások – akár saját magunktól, akár másoktól érkeznek – hatalmas súllyal nehezedhetnek ránk, ami miatt gyakran inkább kötelességként, semmint örömként éljük meg ezt az időszakot. De itt a lényeg: a stressz nagy része abból ered, hogy tökéletes karácsonyt próbálunk teremteni. Valójában azonban az ünnep értéke nem a hibátlan dekorációban vagy a drága ajándékokban rejlik, hanem az együtt töltött időben, a szeretetben és a pillanatok megélésében. A stresszforrások felismerése az első lépés ahhoz, hogy hatékonyan kezelhessük őket.

Mi csapja ki a biztosítékot, amitől ordítani kezdesz a családoddal? Ismerd fel az okokat és tervezz előre.

Tervezz előre, de maradj rugalmas, valami biztosan kimarad

A karácsonyi előkészületek megkönnyítése érdekében készíts egy részletes ütemtervet. Írd össze, hogy mikor mit kell elintézned, legyen szó bevásárlásról, főzésről vagy ajándékok csomagolásáról. A tervezés segít elkerülni a kapkodást és a váratlan helyzetek miatti stresszt. De ne feledd, a rugalmasság legalább ilyen fontos: ha valami nem sikerül az eredeti terv szerint, ne ess kétségbe, hanem próbáld elfogadni, hogy minden nem lehet tökéletes. 

Készíts költségvetést és tartsd magad hozzá (nem kell még egy plusz egy „kisb*sz „az Ikeából, vagy a Buttler’s-ből)

A pénzügyi stressz az egyik leggyakoribb probléma az ünnepi időszakban. Állíts fel egy költségvetést, és határozd meg, mennyit tudsz költeni ajándékokra, dekorációra és ételre. Tartsd magad ehhez az összeghez, és ne érezz bűntudatot, ha nem tudsz minden kívánságot teljesíteni. Az ajándékok értéke nem az árukban, hanem a szándékban rejlik. 

 

Ha úgy érzed nem tudsz mozdulni a fáradtságtól alkalmazd az 5 másodperces szabályt

Mel Robbins híres 5 másodperces szabálya remek eszköz arra, hogy elkerüld a halogatást és az önszabotázst. Amikor azon kapod magad, hogy túl sokat agyalsz egy feladaton, számolj vissza 5-től 1-ig, és cselekedj azonnal. Ez a módszer nemcsak a stresszt csökkenti, hanem növeli a produktivitásodat is. 

Tökéletesség helyett koncentrálj inkább az „elég jóra”

Ne az legyen a célod, hogy az ünnepi vacsora minden részlete Michelin-csillagos minőségű legyen, hanem az, hogy szeretteiddel minél több minőségi időt tölts. Az emlékek, amiket együtt teremtetek, sokkal többet érnek, mint bármilyen drága ajándék vagy csillogó dekoráció.

Stresszkezelés

Beleharapok a saját nyelvembe, ahogyan ezt kimondom magamban és még le is írom, de kérlek ne felejtsd el, hogy az egészséges életmód karácsonykor is segíthet a stresszkezelésben. A kiegyensúlyozott táplálkozás, a rendszeres testmozgás és a megfelelő mennyiségű alvás mind hozzájárulnak ahhoz, hogy fizikailag és mentálisan is jobban érezd magad. Ha nehéz nemet mondani a karácsonyi süteményekre, egyszerűen próbálj meg kisebb adagokat fogyasztani, és ellensúlyozd az édességeket egészséges ételekkel. (Ezt a pontot formálja mindenki saját igényéhez, céljaihoz terveim szerint karácsonykor reggelire is töltöttkáposztát eszem, mézeskrémessel.)

Figyelj magadra (üres edényből nem lehet vizet önteni)

Karácsonykor könnyű megfeledkezni önmagunkról, miközben másoknak próbálunk örömet szerezni. De ne feledd: csak akkor tudsz igazán jelen lenni szeretteid számára, ha te magad is kiegyensúlyozott és boldog vagy. Fogadd el, hogy nem kell tökéletesnek lennie az ünnepnek, és engedd meg magadnak, hogy élvezd az apró pillanatokat. 

 Az ünnep valódi értéke, a szeretetben, a nevetésben és az együtt töltött időben rejlik nem a közösségi médiából visszahangzó műtökéletességben és a kényszermosolyokban.

Ölelések:

BMW